دانستنی های دندانپزشکی

دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیباییبرخی از مشکلات دندانی و درمان آن در دندانپزشکی زیبایی

1- دندان های نامنظم و روی هم رفته

2- وجود فاصله در بین دندان ها

3- بد رنگی دندان ها

4- لب پر شدن و شکستگی در لبه و بدنه دندان ها

5- سایش در سطح بیرونی دندان ها

6- اندازه کوچک دندان ها

7- مشخص نبودن دندان ها در لبخند ( پنهان شدن دندان ها پشت لب ها حین لبخند )

8- مشخص بودن لثه در حین لبخند

به مجموعه کارهایی که برای زیبایی دندان ها حین لبخند انجام می شود، طراحی خط لبخند یا اصلاح طرح لبخند گفته می شود.

1- دندان های نا منظم و روی هم رفته

بهترین درمان در دندان های نامنظم و روی هم رفته ، ارتودنسی می باشد. اما در صورتی که نامنظمی دندان ها به میزان کم باشد می توان با لمینت کردن دندان ها به زیبایی ایده ال رسید.

یکی از اصلی ترین مزیت های لمینت دندان در این موارد ، کوتاه بودن طول دوره درمان و در نتیجه مشکلات درمان ارتودنسی از جمله پوسیدگی دندان ها را نخواهیم داشت.

2- وجود فاصله در بین دندان ها

بهترین درمان در فواصل بین دندانی زیاد ، ارتودنسی می باشد. اما در صورتی که فاصله ها کم باشد ( که در اکثر موارد اینگونه می باشد) لمینت دندان ها ما را به نتیجه ایده ال می رساند.

3- بد رنگی دندان ها

بدرنگی دندان ها را به سه روش می توان از بین برد:

1- لمینت دندان

لمینت دندان به معنی افزودن یک لایه بسیار نازک بر روی سطح بیرونی دندان ها است.

2- بلیچینگ ( سفید کردن دندان ها )

بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها ، سفید کردن شیمیایی دندان ها است.

3- کامپوزیت ونیر

ونیر کامپوزیت در مطب و توسط دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی و طی یک جلسه تقریباً طولانی انجام می شود. مهمترین مزیت آن عدم نیاز به تراش دندان و نیز قابلیت ترمیم شدن در صورت آسیب دیدگی می باشد.

4- لب پر شدن و شکستگی لبه و بدنه دندان ها

بهترین راه درمان در این حالت ترمیم دندان ها توسط کامپوزیت ( ونیر کامپوزیت ) می باشد. در صورتی شکستگی دندان ها بیش از حد بوده و نیاز به درمان ریشه ( عصب کشی ) وجود داشته باشد، روکش های تمام سرامیک درمان ایده ال می باشند.

5- سایش در سطح بیرونی دندان ها

سایش در سطح بیرونی دندان ها موجب ایجاد ظاهر نازیبا در دندان ها می شود. با توجه به اینکه زیبایی و رنگ شفاف دندان ها به دلیل وجود مینای دندان می باشد، پس از سایش و از بین رفتن مینای دندان، علاوه بر ظاهر نازیبا ، رنگ تیره عاج دندان نمایان شده و با بلیچینگ هم قابل درمان نیست.

برای رفع مشکل بدرنگی و ظاهر نازیبای متعاقب سایش دندان ، دندان ها باید لمینت ( کامپوزیت یا سرامیک ) شوند.

6- اندازه کوچک دندان ها

بهترین و ایده ال ترین درمان در این موارد لمینت ( کامپوزیت یا سرامیک ) می باشد. در صورتی که دندان ها به میزان بسیار زیاد کوچک بوده و فاصله ی بین آن ها بسیار زیاد باشد ، روکش های تمام سرامیک درمان مناسب تری است.

7- مشخص نبودن دندان ها در لبخند ( پنهان شدن دندان ها پشت لب ها حین لبخند )

این حالت به دلیل کوتاه بودن دندان ها و یا بلندی بیش از حد لب رخ می دهد. در صورت عدم تداخل دندان ها با دندان های فک مقابل، بهترین درمان افزایش طول دندان ها با استفاده از ونیر کامپوزیت یا لمینت سرامیک می باشد. این مورد یکی از موارد ایده ال برای درمان با لمینت سرامیک می باشد.

8- مشخص بودن لثه در حین لبخند

به این حالت Gummy Smile یا لبخند لثه ای گفته می شود. در این حالت، لثه اطراف دندان های جلویی فک بالا برداشته می شوند تا در خط لبخند دیده نشود. این عمل را می توان به دو روش جراحی با تیغ جراحی و نیز جراحی با لیزر انجام داد. البته در کلینیک دندانپزشکی دکتر شفیعی هر دو روش استفاده می شود.

از مزایای جراحی با لیزر می توان به عدم خونریزی ، عدم احساس درد پس از اتمام جراحی ، امکان انجام جراحی و لمینت در یک جلسه به دلیل نداشتن خونریزی اشاره کرد.

پس از این جراحی ، بدلیل افزایش طول دندان ها ، زیبایی لبخند به میزان بسیار زیادی افزایش خواهد یافت.

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی ، اصلاح طرح لبخند ، روکش دندان

پیشنهاد می کنیم مقاله زیر که ارتباط زیادی با دندانپزشکی زیبایی دارد را نیز مطالعه فرمایید:

بازگشت به لیست