دانستنی های دندانپزشکی

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیرکامپوزیت وینر روشی بدون ضرر برای دندان و زیبایی لبخندهای شما می باشد. درمانی ماندگار که می تواند لبخندی منحصر به فرد را برایتان به ارمغان آورد.

خوشبختانه با پیشرفت های زیادی که در علم دندانپزشکی در دو دهه اخیر صورت گرفته، هر روز مواد جدیدتری برای ترمیم و زیبایی دندان ها ساخته می شد. امروزه با استفاده از کامپوزیت وینر می توان یکی از بهترین درمان ها را برای ایجاد لبخندی زیبا در بیماران به کار گرفت.

کامپوزیت ترکیبی از مواد زمینه ای هستند که در اثر ترکیب ذراتی به نام فیلر به استحکام بالایی دست خواهند یافت.

کامپوزیت وینر در واقع یک ترکیب خمیری شکل است که توسط تابش نور در طول موج خاص به صورت سفت و سخت در خواهد آمد. بعد از سفت شدن آن بوسیله پولیش دادن به شکل مناسب تبدیل می شود.

یکی از پر مصرف ترین کاربردهای کامپوزیت وینر را شاید پر کردن دندان های خلی دانست. در واقع با استفاده از این ماده خمیری شکل و توسط تابش نور به عنوان ماده پر کننده دندان ها استفاده می شود.

برخی از کامپوزیت ها البته برای زیبایی دندان ها مورد استفاده قرار می گیرند که تعداد آنها بسیار محدود است. در واقع به صرف اینکه هر کامپوزیتی که سفید است و یا مستحکم است نمی توان از آن در کارهای زیبایی دندان استفاده کرد.

کامپوزیت ونیر دندان

لایه ای از مواد رنگ دندان است که روی دندان ها برای ترمیم موضعی یا زیبایی یا تغییر رنگ اصلی یا هنگام وجود عیب روی دندان گذاشته می شود.

ونیر به صورت direct یا مستقیم و Indirect یا غیر مستقیم وجود دارد.

ونیرهای direct را می‌توان طی یک جلسه در مطب با افزدون کامپوزیت وینر به دندان استفاده کرد. زمانی که تعداد کمی از دندانها را بخواهیم ونیر کنیم تا زمانی که تمام سطح نیشال دندان معیوب نباشد از روش ونیر مستقیم استفاده می کنیم. این روش بسیار وقت گیر بوده و کاملاً به هنر و تکنیک دندانپزشک بستگی دارد.

ونیرها زمانی کاربرد دارد که در دندان های بیمار دیاسیتی، هیپوپلازی دندان های دچار تغییر رنگ تتراسایکلین یا تغییر رنگ خاکستری، آبی، لکه های سفید رنگ و موضعی white spot، تغییر رنگ های داخلی کاربرد دارد. دندانها باید یکی یکی ونیر شوند.

ابتدا سطح دندان ها خشک و تمیز می شوند. این روش زمانی کاربرد دارد که برخی بیماران از ملاقات های طولانی و خسته کننده آزرده خاطر می گردند و همچنین کنترل زمانی که ونیر خارج از دهان و روی طول گچی ساخته می شود بهتر انجام می پذیرد. به لحاظ استحکام، حفظ انساج دندان و دوام و زیبایی بهتر، ونیرهای غیر مستقیم رایج تر می باشند.

بازگشت به لیست