ایمپلنت دندان, دانستنی های دندانپزشکی

اوردنچر دندان چیست | قیمت به روز + 4 فرق اوردنچر با ایمپلنت

دندان اوردنچر

اوردنچر بر پایه ایمپلنت یکی از روش های جایگزین دندان های از دست رفته برای کل قوس دندان یا بخشی از آن است که به جای قرارگیری دست دندان ها بر روی بافت لثه، بر روی چندین پایه ایمپلنت قرار می گیرند.

با وجود دندان اوردنچر (Overdenture) دیگر مشکلات مربوط به دندان های مصنوعی مانند لقی، سختی در جویدن و تکلم وجود ندارد و به دو صورت ثابت و متحرک در دسترس می باشد.

اوردنچر بر پایه ایمپلنت به علت قیمت مناسب و طول عمر بالا؛ می تواند هم جایگزین دندان های از دست رفته فک بالا و هم فک پایین باشد و مطابق با دندان های طبیعی خود فرد ساخته شود.

جهت دریافت مشاوره تخصصی ایمپلنت دندان رایگان با شماره 09193044338 تماس حاصل فرمایید و با پر کردن فرم زیر، منتظر تماس مشاورین ما باشید.

در ادامه به بررسی بیشتر انواع اودرنچر دندان، هزینه اوردنچر فک بالا و پایین، عکس اوردنچر و …. می پردازیم. با ما تا انتهای این نوشتار همراه باشید.

اکنوان که به این سوال که اوردنچر چیست پاسخ داده شد، سوال مهم دیگر این است که اوردنچر دندان مناسب چه کسانی است؟

افرادی که همه یا تعدادی از دندان های خود را از دست داده اند و تراکم استخوان فک و سلامت دهانی مناسبی دارند، کاندید مناسبی برای اوردنچر متکی بر ایمپلنت هستند.

این افراد با اوردنچر دندان می توانند دندان هایی کاملا طبیعی با استحکام بالا را داشته باشند.

به علاوه عدم مصرف سیگار و مشروبات الکی نیز می تواند در استفاده از اوردنچر متکی بر پایه ایمپلنت نیز موثر باشد.

اوردنچر دندان

همه گزینه های بالا می توانند در کیفیت و ماندگاری اوردنچر دندان موثر باشند. هر چه شخص جوان تر و فاقد بیماری های زمینه ای مانند دیابت و فشارخون باشد، فرآیند کاشت دندان و اوردنچر بهتر خواهد بود.

از طرفی رعایت سلامت دهان و دندان با عدم مصرف مشروبات الکلی و کشیدن سیگار نیز طول عمر اوردنچر را افزایش خواهد داد.

ما در مرکز ایمپلنت شرق تهران، پیش از هر چیزی کلیه شرایط فوق را برای بیمار بررسی می کنیم و سپس به این نتیجه خواهیم رسید که آیا شخص برای اوردنچر کاندید مناسبی است یا خیر.

هزینه اوردنچر فک بالا یا پایین در مرکز ایمپلنت شرق دندان 27.500.000 تومان برای هر فک می باشد. البته هزینه دست دندان کامل اوردنچر به شرایط بیمار، تعداد پایه های ایمپلنت و نوع اوردنچر بستگی دارد.

به علاوه هزینه دست دندان کامل اوردنچر برای هر دو فک حدود 56.000.000 تومان می باشد. پیشنهاد می کنیم برای اطلاع از قیمت اوردنچر ثابت یا متحرک و سایر انواع آن با کلینیک دکتر شفیعی تماس بگیرید.

به علاوه شرایط پرداخت ایمپلنت قسطی نیز در کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی دکتر شفیعی نیز فراهم شده است که در مقاله زیر می توانید اطلاعات بیشتری در این خصوص دریافت کنید:

برای دریافت جدیدترین هزینه ایمپلنت 1403 کلیک کنید:
هزینه ایمپلنت دندان

انواع اوردنچر ایمپلنت شامل:

در جدول زیر خصوصیات هر کدام از انواع اوردنچر را بیان شده است:

نوع اوردنچرخصوصیات انواع اوردنچر
اوردنچر بر پایه ایمپلنتتوسط 2 تا 8 ایمپلنت با جراحی در فک مستقر می شوند.
طی دو عمل جراحی قرار داده می شود.
قابل جدا سازی است.
اوردنچر ثابت بر پایه ایملپنتبه چهار ایملپنت و پیچ برای نگهداری نیاز دارد.
در جای خود کاملا فیکس می شود و فقط توسط پزشک قابل جداسازی است.
اوردنچر ایمپلنت با میلهاین اوردنچر شامل میله ای است که رو ایمپلنت فیکس و دندان ها روی آن قرار می گیرند.
قابلیت جداسازی دارد و می توان در هنگام خواب یا تمیز کردن برداشته شود.
اوردنچر ایمپلنت توپی شکلاباتمنتی که بر روی ایمپلنت فیکس می شود، شبیه توپ است.
نسبت به دندان های مصنوعی ظاهر طبیعی تری دارد.
اوردنچر پارسیلبیشتر مناسب افرادی است که تعدادی از دندان های خود را هنوز دارند و تقریبا مانند دندان های مصنوعی است.
بر روی یک یا نهایتا دو پایه ایمپلنت فیکس می شود.
ظاهر طبیعی تری نسبت به دندان های مصنوعی دارد.
انواع اوردنچر ایمپلنت دندان

جهت دریافت مشاوره تخصصی ایمپلنت دندان رایگان با شماره 09193044338 تماس حاصل فرمایید و با پر کردن فرم زیر، منتظر تماس مشاورین ما باشید.

در تصویر زیر عکس دندان اوردنچر را که برای یکی از مراجعین محترم کلینیک دندانپزشکی شرق تهران انجام شده است؛ مشاهده می کنید:

عکس دندان اوردنچر

اولین مرحله اوردنچر ایمپلنت، ویزیت توسط پزشک متخصص است تا کلیه شرایط شما مورد بررسی قرار گیرد. سپس در صورتی که کاندید مناسبی برای اوردنچر دندان بودید مراحل زیر طی می شود:

 • پیش از نصب اوردنچر می بایست ایمپلنت ها در جای خود قرار داده شوند. این پروسه بسته به فرآیند بهبود شما می تواند از چند ماه تا یک سال زمان ببرد.
 • محل قراری گیری ایمپلنت ها برای افزایش ثبات و دوام اوردنچر توسط پزشک معین می شود.
 • پس از قرار گیری پایه های تیتانیومی در فک، برای جلوگیری از اصطحکاک دهان با این پایه ها، به طور موقت دندان مصنوعی در اختیار شما قرار می گیرد.
 • پس از فیکس شدن ایمپلنت ها و جوش خوردن آن ها با استخوان فک، طی عمل دیگر، کلاهک های ایمپلنت برای پشتیبانی از اوردنچر قرار داده می شود.
 • پس از بهبودی عمل دوم، اوردنچر نصب می شود.
مراحل اوردنچر دندان

اوردنچر و ایمپلنت هر دو روش های جایگزین دندان های از دست رفته هستند که در مقاله (What is an overdenture) به خوبی به این مساله اشاره شده است. اما مهم ترین فرق اوردنچر با ایمپلنت عبارتند از:

 • ایمپلنت‌ها دندان‌های مصنوعی دائمی هستند که با پیچیدن در استخوان فک ثابت می‌شوند. اما اوردنچردندان، در واقع پروتزهای متحرک و متکی بر پایه‌های ایمپلنت بوده د و قابلیت جابه‌جایی دارند.
 • ایمپلنت‌ها بیشتر برای جایگزینی یک یا چند دندان مناسب هستند. اما فرق اوردنچر با ایمپلنت در این مورد؛ جایگزینی اوردنچر برای کل دندان‌های فک بالا یا پایین (یا هر دو) است.
 • ایمپلنت‌ دندان گران‌تر از اوردنچر است.
 • زمان بهبودی ایمپلنت دندان نسبت به اوردنچر نیز بیشتر است.

اوردنچر و دندان مصنوعی اگر چه در ظاهر یک کاربرد را دارند، اما در واقعیت تفاوت ها زیادی در ساختار و کاربرد دارند:

 • دندان مصنوعی با قرارگیری بر روی دندان های واقعی باعث ایجاد فشار بر روی آن های می شود. برخلاف اوردنچر که تا حد زیادی فشار را از روی دندان های واقعی بر می دارد.
 • دوام دندان مصنوعی با دندان های باقی مانده و بافت اطراف آن ها بستگی داد. در حالیکه اوردنچر با قرارگیری روی ایمپلنت، دوام و استحکام بیشتری دارد.
 • اوردنچر بر خلاف دندان مصنوعی، به علت قرار گیری روی پایه ایمپلنت، به استحکام استخوان کمک می کند.
 • اوردنچر ظاهر و عملکرد طبیعی تری نسبت به دندان های مصنوعی دارد.

بنابراین می توان نتیجه گرفت اوردنچر دندان برتری بیشتری دارد. به علاوه نظرات در موردن اوردنچر در بهترین دندانپزشکی شرق تهران نسبت به دندان مصنوعی نیز بهتر است و طرفداران بیشتری دارد.

عمر اوردنچر به علت داشتن پایه اکریلیک و آلیاژ نسبتا بالاست و ماندگاری خوبی دارد. البته نحوه مراقبت از آن نیز در طول عمر اوردنچر بسیار موثر است.

دندان های اوردنچر به نحوی ساخته شده اند که شبیه دندان های واقعی به نظر برسند. اگرچه اوردنچر قوی و محکم است، اما ممکن است در طول زمان فرسوده شده و در نهایت بیفتند یا بشکنند.

در این صورت توسط پزشک بررسی و تعویض می شوند. اما انچه در بالا بردن عمر اوردنچر مهم است؛ مراقبت خوب از دهان، تمیز کردن منظم دندان ها و استفاده مناسب آن ها توسط بیمار می باشد.

مراقبت های زیر می توان در بالا بردن ماندگاری و عمر اوردنچر موثر باشد:

اوردنچر دندان مزایای زیادی نسبت به دندان های مصنوعی دارد و نظرات در مورد اوردنچر بسیار مثبت است. دندان اوردنچر فک بالا یا پایین جایگزین بسیار عالی برای دندان های از دست رفته است.

مهم ترین مزایای اوردنچر عبارتند از:

 • دوام و استحکام بالا
 • طبیعی تر بودن ظاهر دندان ها
 • جایگزین بسیار خوب با عمر بالا برای دندان های از دست رفته
 • بهبود عملکرد جویدن و تکلم
 • جلوگیری از زوال استخوان فکر
 • نگه داشتن اندازه زوایای فک

در کنار مزایای بسیار خوب اوردنچر بر پایه ایمپلنت، ممکن است معایبی نیز داشته باشد. از جمله مشکلات اوردنچر می توان به هزینه و میزان مراقبت بیشتر آن اشاره کرد. چرا که در صورت عدم مراقبت صحیح، امکان بروز عفونت و التهاب وجود دارد.

اگر در خصوص اوردنچر دندان به راهنمایی بیشتری نیاز دارید برای ما کامنت بگذارید یا از طریق فرم های موجود در مقاله و وارد کردن شماره تماس خود، منتظر تماس کارشناسان ما باشید.

با توجه به نظرات مراجعه کنندگان عزیز به مرکز دندانپزشکی شبانه روزی شرق تهران، میزان رضایت از دندان اورنچر بالا بوده است. این رضایتمندی می تواند به علت راحتی در غذاخوردن، تکلم و استحکام خوب دندان های کاشته شده از طریق اوردنچر بر پایه ایمپلنت باشد.

تنها گله مندی که گاهی در میان نظرات در مورد اوردنچر به چشم می خورد، مدت زمان درمان طولانی است که تا رسیدن به نتیجه نهایی می بایست صبوری و مراقبت کرد.

بازگشت به لیست

18 دیدگاه در “اوردنچر دندان چیست | قیمت به روز + 4 فرق اوردنچر با ایمپلنت

 1. اسحاقی گفت:

  سلام ممنون از مطلب خوب تون. من 45 سالمه می خوام ایمپلنت فک بالا بذارم. اوردنچر دندان برای من مناسب هست؟

  1. رویا جمشیدی گفت:

   سلام دوست عزیز. سپاس از لطف و نظر شما.
   اوردنچر دندان بیشتر مناسب افرادی هست که تراکم استخوان فک خوبی دارن بنابراین بهتر هست وضعیت فک شما و استخوان فک توسط پزشک بررسی بشه . می تونید برای دریافت نوبت و ویزیت شماره تماس تون رو در فرم های موجود در صفحه وارد کنید تا کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرن.🌺

 2. مقداد محرابی گفت:

  سلام روزتون بخیر. ببخشید عمر اوردنچر چقدر هست معمولا؟

  1. رویا جمشیدی گفت:

   سلام دوست عزیز روز شما هم بخیر
   عمر اوردنچر به علت داشتن پایه اکریلیک و آلیاژ نسبتا بالاست و ماندگاری خوبی دارد. البته نحوه مراقبت شما از اوردنچر دندان نیز در طول عمر اوردنچر بسیار موثر است.

 3. sahra mohamadi گفت:

  درود
  سپاس از مقاله خوبتون. می خواستم هزینه اوردنچر فک بالا رو بدونم؟

  1. رویا جمشیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   سپاس از نظر شما.
   قیمت اوردنچر فک بالا یا پایین در مرکز ایمپلنت شرق دندان 20.000.000 تومان برای هر فک می باشد. البته هزینه دست دندان کامل اوردنچر به شرایط بیمار، تعداد پایه های ایمپلنت و نوع اوردنچر بستگی دارد.

   1. بهمن گفت:

    درود، قیمت هرفک رو که بیست میلیون فرمودین، در هر فک چند واحد فیکسچر میذارید؟

    1. admin گفت:

     سلام قیمت اوردنچر برای هر فک 27.500.000 تومان هست و تعداد پایه در هر فک بستگی به شرایط استخوان فک و تشخیص پزشک دارد. 🌹

 4. farmanesh گفت:

  سلام روزتون بخیر. اوردنچر بیشتر مناسب چه افرادیه

  1. رویا جمشیدی گفت:

   سلام دوست عزیز روز شما هم بخیر
   اوردنچر بر پایه ایمپلنت بیشتر مناسب افرادی هست که بیشتر دندانهای خود رو از دست داده اند و استخوان فک شون هم از کیفیت نسبتا خوبی برخوردار هست. ولی به طور کلی پیشنهاد می کنیم اگر نیاز به کاشت دندان دارید به کلینیک مراجعه کنید تا شرایط تون بیشتر بررسی بشه.

 5. سارا لاهوری گفت:

  اوردنچر بر پایه ایمپلت قیمتش چقدر هست؟

  1. رویا جمشیدی گفت:

   قیمت اوردنچر دندان در مرکز ایمپلنت شرق دندان 27.500.000 تومان برای هر فک می باشد.

 6. ظفرنیا گفت:

  سلام وعرض ادب من حدود ۴۰ روز هست دندونای پوسیده رو کشیدم امکان داره اوردنچر انجام بدم البته برا فک پایین حدودا ۱۰ واحد کشیده شده وفک بالا نیز حدود ۵ واحد کشیده شده .چقدر دیگه زمان نیاز هست که پایه هارو گذاشت ؟واینکه بلافاصله بعد ازگذشته پایه میشه پروتز موقت گذاشت

  1. رویا جمشیدی گفت:

   سلام دوست عزیز . معمولاً بعد از کشیدن دندان‌ها، نیاز هست که چند هفته برای بهبودی لثه ها و استخوان ها بگذرد تا بتوان ایمپلنت‌ها را نصب کرد. در برخی موارد هم بسته به شرایط بیمار ممکن هست ایمپلنت‌ها را بین 7 تا ۱۰ روز پس از کشیدن دندان‌ها نصب کرد که این پروسه باید به تایید دندانپزشک شما برسد.
   در مورد پروتز موقت هم، بله، می‌توان بلافاصله پس از نصب پایه‌های ایمپلنت، پروتز موقت را نصب کرد.
   پیشنهاد میکنیم برای ویزیت از طریق فرم موجود در صفحه شماره خود را ثبت کنید تا مشاورین ما با شما تماس بگیرند و توسط متخصص ویزیت شوید.

 7. بهنام ذوقی گفت:

  سلام میشه بفرمایید هزینه اوردنچر برای فک بالا و پایین هر دو فک چقد میشه آیا اقساطی هم کار میکنید

  شمارمم میزارم برای تماس کارشناساتون وتوضیحات خوبتون ممنون از شما
  09127041724

  1. رویا جمشیدی گفت:

   سلام روزتون بخیر. هزینه دست دندان کامل اوردنچر برای هر دو فک حدود 56.000.000 تومان می باشد. بله شرایط اقساط داریم. کارشناسان ما باهاتون تماس میگیرن بیشتر راهنمایی تون می کنن🌹

 8. سعید محمدزاده گفت:

  درود،وقت بخیر،مبلغ اوردنچر،دست کامل روکه از۲تا۸تا(متحرک)۵۶م،فرمودید،A:این ملبغ ۲یا۴ ایمپلنت رو،اشاره داره B:یا٨ایمپلنت رو؟ومبلغ فوق شامل روکشها،یاهمون دست کامل سوار بر ایمپلنت،رو هم‌شامل میشه؟وبه علاوه هزینه دست موقت تاآماده شدن چندماهه اوردنچر اصلی،داخل۵۶م،هستش،یاجداست؟پیشاپیش سپاس ازمحبتتان/محمدزاده/

  1. رویا جمشیدی گفت:

   سلام روزتون بخیر دوست عزیز
   قیمت کامل اوردنچر هست که در مقاله ذکر شده. همجنین زمانش بستگی به شرایط دهان و دندان داره و از 3 الی 8 ماه زمان میبره. می تونید برای کسب اطلاعات بیشتر فرم های موجود در صفحه رو پر کنید تا کارشناسان برای مشاوره رایگان باهاتون تماس بگیرن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *