کاشت دندان یا ایمپلنت دندان (Implant) بهترین انتخاب برای جایگزینی دندان های از دست رفته است. برای بسیاری از مردم حتی تصور عارضه ای به نام بی دندانی سخت و غیر قابل تحمل است ولی متاسفانه به دلایل زیادی این احتمال وجود دارد که یک یا چند دندان خود را از دست بدهیم.

قطعا هیچ وقت بشر تصور این چنین نوآوری بدون نقصی را نمی کرد که هم بتواند جای دندان طبیعی از دست رفته را پر کند هم بتواند جلوی تحلیل استخوان که در نتیجه پیری زودرس را به همراه دارد را بگیرد. ایمپلنت نوآوری بدون عیب و کاملا سازگار با بدن انسان

ایمپلنت

درمان بی دندانی با ایمپلنت

حالا دیگر از دست دادن دندان طبیعی هرگز جزئی از نگرانی های ما نخواهد بود و با خیالی آسوده پس از از دست دادن دندان طبیعی می توانید با ایمپلنت دندان جای آن را پر کنید. حتی بهتر از گذشته

تاچند دهه پیش اگر چنین اتفاقی می افتاد هیچ راهی غیر استفاده از دندان های مصنوعی با آن ظاهر خاصشان نبود ولی خوشبختانه، هم اکنون قراردادن ایمپلنت ها در فک ساده است و ناراحتی خاصی را به دنبال ندارد و تا پایان عمر می تواند نقش دندان واقعی را ایفا نماید.

هزینه کاشت دندان ایمپلنت

فیکسچر ایمپلنت

اجزای تشکیل دهنده ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان یک نوع پایه فلزی خاص از جنس تیتانیوم است که با سلول های بدن کاملا سازگار می باشد و به عنوان جایگزین ثابت و دائمی برای دندان از دست رفته توسط جراح فک و صورت و به پیشنهاد دندانپزشک، برای بیمار استفاده می شود.

آباتمنت

پایه ایمپلنت یا فیکسچر که به عنوان ریشه دندان عمل می کند ، آباتمنت که روی پایه ( فیکسچر ) سوار می شود و تاج یا پروتز که در نهایت روی ایمپلنت بسته می شود.

در این بین اصطلاحات تخصصی دیگری نیز ممکن است به گوش شما برسد مانند : کاور اسکرو ، هیلینگ آباتمنت ، پیچ اتصال آباتمنت به فیکسچر ، قطعات اتصال ریشه به دست دندان ، پلاستیک آباتمنت برای ساخت آباتمنت با اشکال خاص و دلخواه

دندانپزشک ایمپلنت دندان را داخل استخوان فک قرار داده و قسمت تاج و روکش دندان، ساخته شده را بر روی آن قرار می دهد. افرادی که یک یا چند دندان خود را از دست داده اند و یا حتی کل دندان های خود را از دست داده اند با استفاده از کاشت ایمپلنت می توانند زیبایی طرح لبخند و توانایی جویدن طبیعی خود را بازیابند.

سن کاشت دندان در خانم ها پس از 16 سالگی و در آقایان بعد از 18 سالگی می باشد.

همچنین اگر کل دندان های فک خود را از دست داده اید با اوردنچر می توانید دست دندان کامل را با هزینه پایین تر از کاشت تک تک پایه ایمپلنت برای هر دندان ( 2 تا 4 پایه ایمپلنت ) دست دندان را ثابت کنید و نگران لقی دندان مصنوعی نباشید.

زمان لازم برای اتصال ایمپلنت به استخوان فک

دست دندان

پس از کاشت پایه ایمپلنت در فک پایین ، سه ماه زمان برای اتصال استخوان به ایمپلنت زمان می برد.

همچنین اتصال استخوان در فک بالا پس از کاشت ایمپلنت پنج ماه زمان نیاز دارد.

البته در فک بالا اگر عمل سینوس لیفت انجام شده است بهتر است یک ماه بیشتر فرصت داده شود تا استخوان جدید به تراکم بیشتری برسد.

در هر صورت موارد دیگری نیز ممکن است زمان انتظار را افزایش دهد مانند انواع گرافت استخوانی و یا اسپیلیت کردن استخوان

مزایای ایمپلنت

مزایای اصلی استفاده از ایمپلنت به شرح زیر هستند:

بهبود ظاهر

ایمپلنت های دندان می توانند ظاهر و احساسی مشابه دندان های طبیعی داشته باشند و به خاطر طراحی خاص آنها برای جوش خوردن در استخوان، می توانند نتایج دائمی برای بیمار به همراه داشته باشند.

بهبود وضعیت صحبت کردن

دندان های مصنوعی ضعیف و دندان هایی که در دهان به صورت محکم قرار نمی گیرند، می توانند باعث اختلال در وضعیت صحبت کردن فرد یا اشکال در ادای کلمات شوند. ایمپلنت های دندان به بیمار اجازه می دهد بدون نگرانی صحبت نماید.

راحتی بیشتر بیمار

به خاطر اینکه این دندان ها بخشی از بدن بیمار می شود، می تواند ناراحتی بیمار را با از بین بردن دندان های مصنوعی متحرک از بین ببرند.

راحتی بیشتر در هنگام غذا خوردن: دندان های مصنوعی نامناسب می تواند مشکلات جویدن غذا را برای بیمار ایجاد نمایند. به هر حال، عملکرد ایمپلنت های دندان مشابه دندان های طبیعی است و به بیمار امکان می دهد با اعتماد به نفس و بدون درد غذاهای مورد نظر خود را بخورد.

افزایش اعتماد به نفس

ایمپلنت های دندان می توانند وضعیت خندیدن فرد را به حالت طبیعی باز گردانده و احساس بهتری را برای فرد نسبت به وضعیت خود ایجاد نماید.

بهبود سلامت دهان

ایمپلنت های دندان نیازمند اصلاح وضعیت سایر دندان ها نیست، در حالی که هنگام استفاده از پل دندان لازم است وضعیت دندان ها اصلاح شود. به خاطر اینکه دندان های مجاور برای حمایت از ایمپلنت اصلاح نمی شوند، بخش بیشتری از دندان های طبیعی در هنگام استفاده از ایمپلنت دست نخورده و سالم باقی می مانند و به این ترتیب سلامت بلند مدت دهان و دندان تامین می شود. علاوه بر این، ایمپلنت های خاص دسترسی ساده تر به دندان ها و بهبود بهداشت دهان را برای بیمار امکان پذیر می نمایند.

دوام و ماندگاری

ایمپلنت های دندان بسیار با دوام هستند و بیمار می تواند برای سال های طولانی از آنها استفاده نماید. با مراقبت صحیح از ایمپلنت ها، امکان استفاده از آنها برای تمام عمر وجود خواهد داشت.

راحتی

ایمپلنت می تواند ناراحتی های خاص بیمار به خاطر نیاز به خارج کردن آنها از دهان و نیز نیاز به چسب های مخصوص برای نگه داشتن آنها در محل را بر طرف نمایند.

عوارض جانبی

ایمپلنت های دندان که برای دهه ها برای بیماران استفاده می شده است، از نظر تکنیکی بی خطر و موثر هستند. جراحی ایمپلنت دندان یکی از رایج ترین روش های درمانی مورد استفاده در حوزه دندان پزشکی است.

عوارض جراحی ایمپلنت دندان بسیار نادر هستند. با این وجود، ایمپلنت دندان نیز مشابه سایر روش های درمانی ریسک ها و عوارض جانبی خاص خود را دارد که این عوارض برای بیمارانی بیشتر مشاهده می شود که سیگاری هستند یا از سایر مشکلات سلامتی رنج می برند. خطرات این روش درمانی عبارت از عفونت (که معمولاً به خوبی به مصرف دارو واکنش نشان می دهد)، وارد شدن آسیب به سایر دندان ها، آسیب ریشه های دندان، مشکلات سینوسی، شکستگی، وارد شدن آسیب به عصب (که می تواند باعث ایجاد درد شود)، بی حسی یا احساس سوزش، ناتوانی در کامل کردن درمان به خاطر غیر کافی بودن استخوان فک، و ناموفق بودن ایمپلنت دندان باشد.

قبل از درمان با ایمپلنت، درباره وضعیت سلامتی و عادت های خود با دندان پزشک صحبت کنید تا به این ترتیب درک مناسب و کامل از خطرات و عوارض جانبی این روش درمانی داشته باشید.

مراحل ایمپلنت دندان

مراحل ایمپلنت دندان با قدم اول یک عکس OPG برای مطالعه اولیه شروع می شود. در این کلیشه می توان ارتفاع استخوان را تخمین زد و طرح درمان اولیه را تنظیم نمود ، همچنین میتوان بزرگ شدن سینوس را مورد مطالعه قرار داد.

قبل از شروع درمان ایمپلنت باید مشکلات اساسی دهان و دندان مثل بیماری های لثه را برطرف و بعد از آن اقدام به ایمپلنت نمود.

پس از طرح درمان اولیه گاهی نیاز است با استفاده از رادیوگرافی طول و عرض استخوان اندازه گیری دقیق شود.

رادیوگرافی تخصصی Cone Beam Computed Tomography

سی بی سی تی نوعی سی تا اسکن دندانی است که با عکس رادیوگرافی از مقاطع با فواصل 1 یا 2 میلیمتر طول و عرض استخوان را بطور واقعی نشان میدهد.

میزان موفقیت ایمپلنت

موفقیت درمان بی دندانی بر پایه ایمپلنت 97 درصد گزارش شده و این 3 درصد باقی مانده به دلایل عمدتا بی احتیاطی ، عدم مراقبت صحیح از ایمپلنت ، استفاده از مواد مخدر و استعمال دخانیات و بیماری های زمینه ای کنترل نشده همچون دیابت کنترل نشده است.

برند مورد استفاده نیز از عوامل میزان موفقیت ایمپلنت است و بهتر است از ایمپنت های دارای برند معتبر برای کاشت دندان استفاده شود.

یکی دیگر از عوامل پس زدن ایمپلنت به دلیل واکنش جسم خارجی است که خوشبختانه بسیار نادر است اما پس از 2 ماه میتوان دوباره امتحان کرد.

رعایت بهداشت دهان و دندان یکی از مهمترین عوامل در میزان موفقیت ایمپلنت به حساب می آید و نقش اساسی در پیشرفت درمان ایمپلنت دندانی دارد. استعمال دخانیات از موارد موثر در عدم موفقیت ایمپلنت میباشد.

البته منظور از رعایت بهداشت این نیست که مسواک و نخ دندان مرتب دم دستتان باشد بلکه داشتن سطح بهداشت متوسط رو به خوب شامل استفاده از مسواک روزانه به طور مرتب و نیز نخ دندان کافی است ، حتی استعمال دخانیات نیز منع قطعی ندارد و کنترل مصرف سیگار تا زیر ده نخ در روز برای انجام درمان ایمپلنت کافی می باشد و نیز واضح است که مصرف دخانیات اثرات مخرب بسیار مهمتر از شکست درمان ایمپلنت بر اعضای حیاتی بدن وارد می آورد که باعث می شود ترک آن ارجعیت داشته باشد.

توجه داشته باشید وجود استخوان پر تراکم و کافی در محل ایمپلنت یکی از شرایط میزان موفقیت ایمپلنت است.

اگر شخص بیماری خاصی مانند دیابت کنترل نشده دارد و یا داروهای شیمی درمانی به واسطه سرطان مصرف می کند بهتر است متخصص ایمپلنت را در جریان بگذارد ، البته این موارد به خودی خود باعث منع استفاده از ایمپلنت نیستند و صرفا جهت کنترل بیشتر شرایط مهم به شمار می آیند.

ایمپلنت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

بطور کلی اگر شما تعدادی از دندان های خود را از دست داده اید یک فرد مناسب برای استفاده از ایمپلنت های دندان می باشید. در این شرایط مهم است که وضعیت سلامتی مناسب داشته باشید ، هر چند باید توجه داشت بعضی شرایط و ابتلا به برخی بیماری ها می تواند بر مناسب بودن ایمپلنت ها تاثیرگذار باشد. برای مثال دیابت کنترل نشده ، سرطان ، استفاده از پرتو درمانی برای فک ها ، سیگار و قلیان کشیدن ، اعتیاد به الکل و ابتلا به بیماری پریودنتال (لثه) کنترل نشده همگی می توانند بر جوش خوردن ایمپلنت ها در استخوان تاثیر گذارند و به این ترتیب باعث ایجاد مشکل در هنگام استفاده از ایمپلنت شوند.

همواره توجه داشته باشید که اطلاع جراح دندان از وضعیت سلامتی شما ( قبلی و فعلی ) به همراه تمام داروهایی که مصرف می کنید ( صرف نظر از شیمیایی یا گیاهی بودن ) از اهمیت خاص در هنگام مراجعه به متخصص ایمپلنت برای کاشت ایمپلنت برخوردار است.

سن مناسب جهت ایمپلنت

سن مناسب جهت ایمپلنت دندان را می توان سن 18 سالگی دانست ، سن 18 سالگی زمان انتظاری است که اسکلت صورت شکل کامل خود را میگیرد در غیر این صورت ممکن است در آینده ایمپلنت کوتاه تر به نظر برسد.

به طور مثال کاشت چند ایمپلنت در یک ناحیه قبل از رشد نهایی اسکلت صورت کاشته و پروتزی به شکل بریج روی ایمپلنت ها ، مقاومت بریج مانع از رشد اسکلتال در آن ناحیه می شود و بنابراین بیمار دچار دفرمتی صورت می شود ولی پس از سن 18 سالگی هیچ محدودیت وجود ندارد و تا هر سنی میتوان ایمپلنت انجام داد.

در سنین پایین تر برای تک دندان می شود ایمپلنت انجام داد ولی باید پروتز ایمپلنت پس از 18 سالگی تعویض شود تا اندازه آن با دندان های مجاور تناسب داشته باشد.

ایمپلنت برای افراد مسن منعی ندارد فقط باید تعداد ویزیت ها در نظر گرفته شود تا هنگام مراحل قالبگیری پرو تنظیم و تحویل پروتز بیمار معترض دفعات ویزیت نشود و از ابتدا تعداد رفت و آمدهای بیمار و ویزیت های زیاد احتمالی تشریح شود .

سن بالا محدودیتی برای کاشت ایمپلنت ندارد .

 جهت بهره مندی از ایمپلنت باید تا سن 18 سالگی صبر کرد تا اسکلت صورت فرم شکل کامل خود را کامل کند . و در غیر این صورت ممکن است در آینده به خاطر رشد فک و صورت ایمپلنت دندان کوتاه تر از دندان مجاورش به نظر برسد.  

در مواردی اگر چند ایمپلنت دندانی در یک قسمت از فک کار شده باشد و از پروتز بریج بر روی ایمپلنت ها استفاده و نصب گردد در این حالت مقاومت بریج مانع از رشد اسکلتال در آن ناحیه می شود و بنابراین فرد دچار (دفرمتی) صورت می شود ولی بعد از 18سالگی هیچ  گونه محدودیتی  وجود نخواهد داشت.

اما مواقعی در سنین پایین تر برای یک دندان می شود ایمپلنت دندان انجام داد اما باید پروتز ایمپلنت دندانی بعد ازسن  18 سالگی معاوضه شود تا سایز آن با دندان های مجاور دیگر هماهنگی لازم را داشته باشد. و همچنین در صورتی که ایمپلنتها با مدل و قطرها و زوایای مختلف از هم به کار روند ، میبایست روکش آن ها رابه یکدیگر متصل کنیم تا در شکلی گروهی روکش شوند و مهم اینست که تک تک و به طور مجزا روکش شوند، به این علت که میتوانند در هنگام جویدن از فشار حاصل شده  به هم کمک کنند .

1 دیدگاه در “ایمپلنت دندان

  1. اعظم میرحیدری گفت:

    من یکسال پیش کل فک ام را ایمپلنت انجام دادم خیلی عالی پزشکان حاذق پرسنل خوش اخلاق و خوش برخورد و وقت دهی عالی کاملا مثل اینکه دندان های خودم هست و کاملا طبیعیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.